Žena s rúžom na peráchV rámci starostlivosti o kožu kladieme najväčší dôraz na pokožku tváre. Starostlivosť o pokožku tváre zahŕňa niekoľko aspektov: patrí sem celková starostlivosť o pokožku tváre (najmä líca a čelo), starostlivosť o oblasť očí (kruhy pod očami) a starostlivosť o pery (na perách sa nachádza veľmi citlivá pokožka). Dermatológovia delia pokožku tváre do dvoch hlavných oblastí. Prvou oblasťou je tzv. T-oblasť, do ktorej patrí čelo, nos, pery a brada v oblasti pod perami. Líca a oblasť pod očami tvoria druhú hlavnú oblasť pokožky tváre. Na tvári sa môže vyskytnúť aj iný problém, ako je ten „pubertálny“, a síce atopický ekzém alebo psoriáza.

Dôležitosť rozdelenia týchto oblastí je najvýznamnejšia u ľudí, ktorí majú kombinovaný typ pokožky. Je to vlastne jeden z piatich hlavných typov pokožky tváre. Ostatné typy pokožky tváre sú zatriedené do zvyšných štyroch skupín, teda normálna pokožka, suchá pokožka, mastná pokožka a citlivá pokožka. V rámci kombinovaného typu pokožky je väčšinou T-oblasť mastná a ostatné oblasti bývajú prevažne suché alebo menej mastné. Hlavné aspekty starostlivosti o pokožku tváre nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čistenie

Pokožka tváre musí byť čistá. Keďže tvár človeka je najviac vystavovaná vplyvom počasia, dôkladné čistenie je dôležitým prvkom starostlivosti. Čistenie tváre sa najčastejšie vykonáva pomocou pleťových masiek alebo čistiacich mliek. Tieto produkty môžu mať organický alebo kozmetický pôvod. Pokožka tváre je veľmi citlivá a každý človek je v tomto ohľade jedinečný. Preto je potrebné dobre si zvoliť, ktorý druh pleťových masiek vám bude vyhovovať. Mlieko je ideálnym príkladom všeobecne vhodnej čistiacej ingrediencie. Pri čistení si ale vždy dávajte pozor, aby ste to neprehnali. Nadmerné čistenie môže totiž odplaviť prirodzenú mastnotu pokožky, ktorá pomáha pri zvlhčovaní. Veľmi dôležité si je v rámci udržiania krásnej tváre nečistiť len pokožku, ale aj zuby, ktoré majú sklon k zafarebeniu a vedia pokaziť váš celkový dojem. Ak ste si už takéto zafarbenie všimli, pomôcť v jeho odstránení vám môžu rôzne metódy na bielenie zubov.

Odlupovanie a drhnutie

Pokožka tváre neustále produkuje malé množstvo odumretých buniek. Odlupovanie a drhnutie pokožky tváre vám zaručí, že sa týchto odumretých čiastočiek zbavíte a pokožka bude hladká. Drsné krémy na tvár obsahujú maličké častice, ktoré účinne čistia tvár. V ponuke sú aj krémy s väčšími časticami, ktorých účelom je vydrhnutie viacerých vrstiev odumretých buniek a čiastočiek pokožky. Dobrým prírodným prostriedkom na vydrhnutie pokožky tváre je tiež napríklad polovičná čajová lyžička kryštálového cukru a múky. Tento prípravok sa v minulosti hojne využíval v rámci starostlivosti o pokožku tváre.

Zvlhčovanie a ochrana pred slnkom

Starostlivosť o pokožku tváre zahrňuje aj zvlhčovanie, a nezáleží na tom, či máte normálnu, suchú, mastnú, citlivú pokožku alebo kombinovaný typ pokožky tváre. Voda je hlavnou zjemňujúcou ingredienciou a prostriedky na zvlhčenie (kozmetické a bylinné) pomáhajú udržať zvlhčenie pokožky tváre. Pravidelné oplachovanie tváre vodou, najmä po vystavení tváre špine alebo slnku, zaručí, že tieto škodlivé prvky nedostanú potrebný čas ani priestor na usadenie sa v pokožke. Hydratácia je rovnako dôležitá aj pre iné oblasti tváre, ako sú vlasy a mihalnice. Ak nie sú dostatočne vyživené, ihneď sa to odrazí aj na ich kvalite. Preto je vhodné vyhľadať také produkty, ktoré nám ich pomôžu zregenerovať. Opaľovací krém je rovnako dôležitý. Pomáha najmä pri ochrane pred škodlivými UVA a UVB lúčmi priameho slnečného žiarenia.

Mnoho výrobcov ponúka veľké množstvo produktov starostlivosti o pokožku, či už pre mužov alebo pre ženy. Špeciálne ingrediencie, ktoré používa vo svojich produktoch mnoho výrobcov, umožňuje použiteľnosť týchto produktov na všetkých typoch pokožky tváre a vhodná je najmä pri boji proti vráskam. Tieto látky aktívne spolupracujú aj s ostatnými prísadami, ako napríklad s účinným nano-antioxidantmi, aby pokožka vyzerala mladšie a živšie.

Produkty proti vráskam obsahujú ešte jeden dôležitý organický komponent. Je to extrakt z jednej japonskej morskej riasy. Tento prvok spomaľuje pôsobenie škodlivého enzýmu hyalurinidázy a podporuje tvorbu kyseliny hyaluronovej v pokožke. Takto sa dosiahne, že pokožka bude vyzerať omnoho mladšie.

V kategórií produktov starostlivosti o pokožku tváre pre ženy nájdeme aktívne denné krémy, nočný krém, očné sérum a rôzne druhy čistiacich a zvlhčujúcich masiek na tvár. V ponuke sú aj masky na tvaŕ pre mužov.

Vôbec sa nemusíte trápiť starnúcou pokožkou. Existuje predsa množstvo účinných prírodných ingrediencií, ktoré vyriešia problémy s vráskami, jemnými linkami, tmavými škvrnami alebo kruhmi pod očami.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.