Tento pomerne často, ale v rôznych formách vyskytujúci sa typ choroby postihuje aj mužov, aj ženy, bez ohľadu na vek. Psoriáza, lupienka, atopický ekzém alebo atopická dermatitída sú pomenovanie pre kožnú chorobu, ktorej príznaky sú nepríjemné nielen pre samotného pacienta. V najhoršom štádiu je čo i len pohľad na toto ochorenie nepríjemné pre obyčajných pozorovateľov. atopicky ekzemDnes sa ale nemusíte nechávať napospas osudu, nakoľko na túto diagnózu existuje množstvo možností liečby. Ktorá je tá najpríjemnejšia, aké sú všeobecné príznaky choroby a či sa dá vôbec niekedy úplne vyliečiť, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Začnime najprv tým, čo vlastne táto diagnóza predstavuje a či sa možno obávať niečoho vážnejšieho. Psoriáza je autoimunné zápalové ochorenie, čo znamená, že jeho pôvodcom nemusí byť genetická informácia zdedená po jednom z rodičov. Mnohokrát sa jej príznaky považujú za alergickú reakciu. Trvalosť príznakov a testy ale potom jasne ukážu, čo je skutočný pôvodca problémov. V tomto prípade telo jednoducho začne ísť proti sebe, čoho výsledkom môže byť aj táto diagnóza. Konkrétne ide o to, že bunky pokožky sa množia a regenerujú rýchlejšie, ako je normálne, čo vedie k nižšie uvedeným príznakom. Liečba psoriázy je však v mnohých prípadoch úspešná a nepríjemnosti vie znížiť na minimum.

Je potrebné dodať, že ľuďom s lupienkou sa nie je potrebné vyhýbať. Možno na prvý pohľad pôsobia odpudivo, no ich toto ochorenie nie je nákazlivé. Takže ak máte spolubývajúceho, kamaráta alebo niekoho v rodine, kto je psoriatik, vôbec sa mu nemusíte vyhýbať. Rovnako sa nemusíte báť, že ak použije sprchu, musíte ju okamžite vydezinfikovať, ináč psoriáza preskočí aj na vás. Áno, možno to znie pre niekoho detinsky, no v našich kruhoch kolujú aj takéto fámy, ktoré sme mali za potrebné vyvrátiť.

Psoriáza a jej príznaky

Príznaky resp. symptómy tohto ochorenie zvyknú byť jednoznačné. Ide o nadmerné lúpanie pokožky buď na niektorých oblastiach tela, najčastejšie na tvári, vo vlasoch, teda na hlave alebo na celom tele. Chránené nie sú ani miesta pod oblečením, ako napr. lakte, bedrá, brucho, hruď, chrbát, kríže, kolená atď. Sprievodnými príznakmi sú aj svrbenie, červené fľaky, zrohovatená pokožka prípadne začervenané zhluky pokožky. V princípe ale rozlišujeme tri stupne tohto ochorenia.

Psoriáza v prvom štádiu nie je nijako viditeľná, čiže sa nepristupuje ani k špeciálnej liečbe. Ide len o geneticky zakódovanú informáciu, ktorá sa môže, ale nemusí prejaviť. Druhý stupeň stále nemá viditeľné vonkajšie príznaky, no odberom krvi sa už môže prítomnosť ochorenia potvrdiť. Vo vnútri tela sa totiž odohrávajú jednoznačné procesy nasvedčujúce lupienke. Ide o rýchlejšie spaľovanie cukrov v pokožke, zmnoženie buniek imunitného systému, či dlhšie hojenie rán. Tretie štádium je jednoznačné vizuálne. Vtedy sa už na psoriázu stanoví špeciálna liečba pomocou konkrétnych liekov, krému, masti alebo gélu.

K tretiemu štádiu atopického ekzému nemusí vôbec dôjsť, pokiaľ ho niečo nespustí. Spúšťačom môžu byť v tele prebiehajúce zápalové procesy a infekcie, hormonálne zmeny, angína, stres, fajčenie, alkohol, dokonca aj niektoré lieky, poranenia pokožky, poštípanie hmyzom…

Ako sa zbaviť psoriázy alebo existuje úspešná liečba?

Bohužiaľ, k úplnému vyliečeniu ochorenia doposiaľ u nikoho nedošlo, no jeho symptómy viete zminimalizovať na maximálnu možnú mieru. Takže ak sa stanoví vhodná liečba, okolie a dokonca ani vy si neuvedomíte, že trpíte niečím takým, ako je psoriáza alebo lupienka. moznosti lieby psoriazy

Ak sa toto ochorenie odhalí skôr, ako dôjde k vonkajšiemu prejavovaniu príznakov, vôbec k ním ani nemusí dôjsť. Zmnožovanie buniek je možné zastaviť resp. spomaliť pomocou liekov. Problematickejšie je to už, keď vás už sprevádza šúpanie pokožky či vznikajúce červené fľaky. No aj na toto štádium psoriázy existuje správna liečba. Podporiť ju môžete taktiež liekmi, najčastejšie tabletkami. No ľudia trpiaci týmto onemocnením veľmi oceňujú pomoc tekutejších skupenstiev, ktoré na svoju pokožku musia natrieť. Ide napr. o krém, masť či gél, ktoré postihnuté miesto zbavia svrbenia, pokožku zvlhčia, stlmia zápal, takže šúpanie sa výrazne eliminuje.

Štyri možnosti liečby

Odborne ale hovoríme o štyroch možnostiach liečby psoriázy: topickej, perorálnej, biologickej a o fototerapii. V prvých troch ide o klasické liečenie, teda pomocou liekov. Štvrtá možnosť liečby využíva slnečné žiarenie prípadne ožarovanie laserom. Práve štvrtú možnosť môže nahradiť aj priame slnko, preto je určite prospešné, ak sa psoriatici vyberú na dovolenku tam, kde je intenzívne slnko a teplo. Samozrejme, netreba to preháňať.

Rozdiel v prvých troch možnostiach liečby psoriázy je nasledovný. Topická liečba pozostáva z aplikácie krému, gélu alebo masti na postihnuté miesta. Perorálna predstavuje liečenie tabletkami. Biologická sa využíva u pacientov s najťažšími formami atopickej dermatitídy. Vykonáva sa v ambulancii a pomocou injekcie, infúzie alebo iným spôsobom sa na postihnuté miesta aplikuje účinná látka. Výhodou je, že ju nie je potrebné absolvovať každý deň. Podľa pokroku diagnózy psoriázy sa biologická liečba vykonáva niekedy raz za týždeň, u niekoho zas až raz za mesiac, prípadne v širších intervaloch.

Môžeme teda zhrnúť, že každá liečba, ktorú proti psoriáze podstúpite, je úspešná. Neznamená síce úplne vyliečenie problému, no môže zastaviť pokrok diagnózy a v mnohých prípadoch ju utlmí. Vedzte, že krém, gél či masť na lupienku vám neuškodí ani v prípade, že vám odborník stanovil biologickú liečbu alebo fototerapiu. Viac o tom vám však povie lekár prípadne sa o tom dočítate v tomto príspevku.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.